Implementacja IBP w Danone Polska

Integracja Procesów Planowania Popytu w Danone Polska z wykorzystaniem SAP IBP

decor decor decor
O Projekcie

Danone Polska przeprowadził kompleksowy projekt trwający dziewięć miesięcy, mający na celu usprawnienie procesów planowania popytu w trzech głównych działach: Danone, Nutricia oraz Żywiec Zdrój. Projekt miał na celu integrację i optymalizację operacji planistycznych dla szerokiej gamy produktów, w tym produktów mlecznych, specjalistycznych produktów żywieniowych oraz butelek z wodą, dystrybuowanych przez 17 magazynów z łączną liczbą 9,000 unikatowych produktów. Ambitne przedsięwzięcie miało na celu wykorzystanie zaawansowanych technologii i strategii współpracy w celu usprawnienia i zwiększenia efektywności oraz dokładności ich operacji planistycznych.

Cele i Wyzwania

Integracja i Zarządzanie Danymi

Znaczącym wyzwaniem była integracja i wykorzystanie szerokiej gamy danych z różnych źródeł, w tym danych marketingowych, sprzedażowych oraz pogodowych. Rozproszony charakter tych danych dodawał złożoności w zarządzaniu i analizie danych dla skutecznego planowania popytu.

Dokładność Prognoz

Projekt miał na celu pokonanie ograniczeń istniejących modeli statystycznych, które były niewystarczające, aby zapewnić potrzebną dokładność prognozowania dla efektywnego zarządzania zapasami, prowadząc do problemów takich jak nadmiarowe zapasy lub braki.

Wdrażanie Zaawansowanych Technologii

Implementacja algorytmów uczenia maszynowego w celu zwiększenia dokładności prognozowania była kluczowym celem, wymagającym zaawansowanej analizy danych i integracji.

Wspólne Podejście do Planowania

Przejście na metodologię planowania konsensualnego było kluczowe dla wspierania środowiska współpracy, zapewniając, że decyzje planistyczne były dobrze poinformowane i zgodne z celami firmy.

Osiągnięcia

Zwiększona Dokładność Prognoz

Projekt osiągnął do 97% dokładność prognoz dla kluczowych grup produktów poprzez integrację danych sprzedażowych i pogodowych z algorytmami uczenia maszynowego, znacząco poprawiając niezawodność planowania.

Zoptymalizowane Poziomy Zapasów

Dokładniejsze prognozy popytu doprowadziły do zoptymalizowania poziomów zapasów, redukując marnotrawstwo i nieefektywności, przyczyniając się do bardziej zrównoważonej operacji.

Poprawiony Obrót Zapasami

Inicjatywa zaowocowała poprawionym obrotem zapasów, wskazując na lepsze dopasowanie między podażą a popytem, opartymi o decyzje planistycznymi opartymi na danych.

Sukces Współpracy

Przyjęcie podejścia planowania konsensualnego umożliwiło bardziej kolaboracyjny i efektywny proces planowania, z działami pracującymi razem w kierunku wspólnych celów.

Wnioski

Projekt Danone Polska dotyczący przebudowy procesów planowania popytu poprzez implementacje SAP IBP, wykorzystanie uczenia maszynowego oraz przejście na kolaboracyjne podejście do planowania.

Kontakt
Chcesz porozmawiać? Wyślij wiadomość

Wdrożeniem systemów SAP zajmuje się:

Maksymilian Majkowski

    decor decor